Krzysztof Górka.Galerie Górskie
MAIN ˇ GALLERY ˇ LINKS ˇ DOWNLOAD ˇ ARTICLESPiątek, Listopad 16, 2018
Kamerki
więcej kamerek
 

Ostatnie Artykuły
Wawrzyniec Żuławski ...
Ucieczka z Góry Umar...
"Tatrzańska kapliczk...
"Tatrzańska kapliczk...
"Tatrzańska kapliczk...
Facebook
Soon
Artykuły: Tatrzańskie tragedie
"Tatrzańska kapliczka straceńców" cz.I
...Nad Czarnym Stawem Gąsienicowym wznoszą się turnie Kościelców. Z Hali Gąsienicowej na główny szczyt wytyczono szlaki turystyczne, poprzez Mały Kościelec i Przełęcz Karb. Od podnóży prowadzą drogi taternickie. Bliskość Zakopanego od dawna powodowała popularność tych szczytów wśród taterników. Ale ta popularność miała i smutną stronę. Rejon stał się miejscem wielu wypadków. Czy warto ginąć dla wschodniej lub zachodniej ściany Kościelca? To pytanie stało się wręcz symboliczne. Lawinę artykułów prasowych i ostrych dyskusji nad sensem taternictwa spowodowała śmierć człowieka niezwykle aktywnego i popularnego w Zakopanem - Mieczysława Świerza (1891-1929).

"Tatrzańska kapliczka straceńców" cz.II
Gdy sypie śnieg, wyje wiatr, śnieżyce szaleją za oknem, łatwo zrozumieć, że góry mogą być niebezpieczne i że zima to niebezpieczeństwo potęguje. Ale gdy zza chmur wyłoni się upragnione słońce, oczekiwane w dniach zawiei, śnieg iskrzy się radośnie w jego promieniach, w powietrzu czuć ciepło wiosny - góry wyglądają tak idyllicznie. Któż by wówczas myślał o zagrożeniach?

"Tatrzańska kapliczka straceńców" cz.III
Powyżej 2000 m n.p.m. niektóre osoby zaczynają już odczuwać objawy choroby wysokościowej, na tych wysokościach ciśnienie spada bowiem o ok. 220 mm słupka rtęci, powietrze jest rozrzedzone, a zawartość tlenu mniejsza. Nierzadko powodem zasłabnięć jest brak aklimatyzacji i znużenie po podróży - niefortunne wyruszanie w góry, na przykład wprost do Pięciu Stawów, bezpośrednio z pociągu, zwykle jeszcze z ciężkim plecakiem, często po nocy spędzonej w kucki, w tłoku i ścisku. Do długiego i nieco męczącego podejścia dołącza się niewyspanie, zmęczenie podróżą i skok z poziomu 30 - 40 m npm. na 1600 m. n.p.m.; zmiana klimatu, wysokości i ciśnienia w ciągu zaledwie kilkunastu godzin

Janusz Jędrygas - Tajemnica Doliny Jaworowej
...wraca się do syna, jest umierający. Jeszcze chwila, dwie – ciało chłopca nieruchomieje...

Wawrzyniec Żuławski - Tajemnica Doliny Jaworowej
dy tymczasem w tragedii Doliny Jaworowej... Cały przebieg i wszystkie towarzyszące okoliczności znamy dokładnie. Pozostał przecież żywy jeden z jej uczestników. Nie wiemy tylko i zapewne nigdy się nie dowiemy, dlaczego tak właśnie się stało i co spowodowało ten straszny wypadek. Zresztą, niech Czytelnicy sami osądzą.

Wawrzyniec Żuławski - Zdradziecka pułapka Granatów
Jeśli turysta zdecyduje się nierozsądnie zapuścić w stromą część żlebu - oznacza to, że dostał się w pułapkę. Zsunąwszy się raz i drugi, wylądowawszy na tej lub następnej platformie w żlebie - jeszcze zdrowy, choć mocno podrapany - ma teraz odciętą drogę odwrotu, gdyż ostatnie odcinki, przez które ześliznął się, są już zbyt trudne, by potrafił je pokonać w górę. Komin, który się pod nim rozwiera, jest niemożliwy do zejścia bez długich zjazdów na linie *1. Turysta musi więc teraz wołać o pomoc i czekać cierpliwie, aż Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wybawi go z tej matni. Próby dalszego schodzenia pionowym urwiskiem mogą przynieść tylko jeden wynik: zmasakrowane zwłoki, leżące na piargu u stóp ściany...

Śmierc Klimka Bachledy-Mariusz Zaruski
Teraz już na Klimka czekaliśmy. Ukazał się wreszcie o jakie 40 metrów od nas na grani tego samego żeberka. Wówczas złożywszy dłonie, krzyknąłem głośno: - Klimku, wracajcie! Klimek obejrzał się i machnął ręką w kierunku olbrzymiego żlebu, który się tam właśnie zaczynał. Ten ruch ręki zrozumiałem tak, że Klimek chciał w ten żleb jeszcze zajrzeć. A może wypatrzył jakie przejście, którym zamierzał posunąć się dalej, nie wiem. Znowu ukazał się nam, prawie w tym samym miejscu i znowu głośno krzyknąłem: - Klimku, wracajcie! I tym razem obejrzał się Klimek i ręką machnął tak samo. Potem cisza. Szum wód i chlustanie ulewy. Po chwili obok nas w żlebisku, o którym wspomniałem, rozległ się łoskot straszliwy, jakby stado piorunów wyrwało się z podziemi i wybuchem płomieni go rozsadzało. Fale powietrza, zda się, biły po twarzy. To runęła w przepaść olbrzymia kamienna lawina, łomocząc skałami o ściany żlebu i napełniając go pyłem roztrzaskanych głazów i zapachem siarki.
Statystyki strony

 

free counters
Menu
Menu rozwijane pionowe - demo
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Katalogi
Polskie góry    
Katalog z linkami bezpośrednimi    
Katalog stron    
   
Ranking stron    
Krzysztof Górka.Galerie Górskie  
katalog stron  
 
Bezpłatny katalog stron internetowych  
Blueweb.pl  
opony - tanie opony  
Katalog Stron www
 
 
Najlepsze górskie strony
 
 
katalog stron
 
Pozycjonowanie  
 
Tekst
webmasterzy.toplista.org
 
 
   
Krzysztof Górka.Galerie Górskie
 
Krzysztof Górka - galerie górskie  
Generator meta tagów
   
Krzysztof Górka.Galerie Górskie
   
Krzysztof Górka.Galerie Górskie
   
Krzysztof Górka.Galerie Górskie
   
Katalog Stron www
   
   
web stats stat24
   
Katalog stron
    Meta Tags Generator - AddMe
    Search Engine Submission - AddMe     nbsp;META NAME=br
Witam na www.gurasmountains.dbv.pl
font size=

355183 Unikalnych wizyt

PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl